ALBERTIRSAI POLGÁRŐR EGYESÜLET (APE)

FIGYELÜNK ÉS VÉDÜNK

"Eltévedés esetén az első teendő az, hogy ismerjük be:
nem ott vagyunk, ahol lennünk kellene."

A kábítószerek használata egyidős az emberiség kultúrtörténetével. Az emberek mindig is keresték azt a lehetőséget, hogy a földi lét realitásain túli világból élményeket szerezzenek. Földrészenként és koronként más-más anyaggal és módszerrel törekedtek, és törekszenek ma is az emberek ennek a hatásnak az elérésére. Éppen ezért világszerte gondot okoz e téma szakértőinek az alapfogalmak tisztázása és az egyes anyagok használatának társadalmi megítélése, hiszen Indiában például a kannabisz alapanyagú szerek nem számítanak kábítószernek, Észak-Jemenben a kath fogyasztása éppoly természetes, mint nálunk az alkoholé. Ha mindehhez hozzátesszük azt a tényt, hogy a fejlett nyugati civilizációk között is van olyan, mely bizonyos anyagokat megtűr, valóban nehéz az egyes országok, kultúrák drogfogyasztását összehasonlítani.

A http://www.abstinentia.hu lap azért született, hogy segítsen eligazodni a kábító hatású szerek szövevényes világában, segítsen azoknak, akik a közelébe kerültek ezeknek az anyagoknak, illetve azoknak (pedagógusok, szülők) akik meg akarják védeni gyermekeiket, tanítványaikat.

Ne feledjük, a kábítószer használata nem a szer hibája, nem is feltétlenül a használóé! Nézzünk előbb magunkba, vajon rajtunk múlik-e valami!

További információt az alábbi linken elérhető honlapon talál http://www.abstinentia.hu/

A marihuána mentális betegségeket okozhat
(2004/08/25)

A könnyû drogok legalizálásáért küzdõk valószínûleg nem tapsikolnak örömükben annak a három közelmúltban megjelent tanulmánynak, melyek jelentõsen megerõsítik a korábbi feltételezéseket a marihuána-használat és bizonyos lelki nyavalyák összefüggéseirõl.

A marihuánával kapcsolatos újabb kutatások leglényegibb eredménye annak a bizonyítása, hogy azok, akik serdülõkorban cannabist használnak, jelentõsen kockáztatják, hogy életük késõbbi szakaszában mentális betegségekkel kell szembenézniük. Egy másik, párhuzamosan folyó kutatás azzal számol, hogy Nagy-Britanniában mintegy 13 százalékkal csökkenne a skizofréniával kezelt betegek száma, ha valami csoda folytán abbamaradna a szigetországban a marihuána-használat. A kutatók felhívják a figyelmet a szer orvosi használatának kockázatára is. (Például izomfájdalmak csökkentésére használják.)

Ausztráliában 1600 középiskolást vontak be a hét évig tartó vizsgálatba, amelynek a végén azt a következtetést vonták le, hogy a marihuánát naponta használók huszonéves korukra ötször nagyobb valószínûséggel válnak depresszióssá, mint az átlag. A hetente használók esetében ez az arány kétszeres.

Ugyanakkor a jelenség egzakt magyarázata még várat magára. A marihuánát szívók között magas a tanulmányi kudarcot és munkanélküliséget megtapasztalók aránya, ami társadalmi okokkal magyarázhatja ugyan a depressziót, ám a napi használat magas kockázatára nincs se társadalmi, se gyógyszertani magyarázat.

Egy másik, brit kutatás szintén alátámasztja azokat az elméleteket, miszerint a lágy drogok közel sem olyan ártalmatlanok, mint azt a sok lelkes támogatójuk gondolja. A cardiffi egyetem munkatársai mintegy 50 ezer, 1969-70 között a svéd hadseregben szolgálatot teljesítõ fiatal életét kísértek figyelemmel, s egyértelmûen kimutatták a cannabis-használat intenzitása és a késõbbi skizofrénia kialakulása közötti kapcsolatot. Vizsgálták a fiatalok korábbi - füvezés elõtti - egészségét is, s azt találták, hogy nagy valószínûséggel kizárható az a feltételezés, hogy sokan éppen a lelki labilitás miatt kezd el cannabist használni, így fordított az ok-okozati kapcsolat.

A harmadik kutatást Új-Zélandon végezték, szintén brit tudósok vezetésével. Ezer személy vizsgálata után azt az eredményt szûrték le, hogy azok, akik 15 éves kor elõtt füveztek, négyszer gyakrabban szenvednek 26 éves korukra a skrizofénia egyik enyhébb változatában. Ezen kutatás vezetõi nem jelentik ki egyértelmûen, hogy a mentális betegségeket a marihuána okozta, s azok nem lehetnek esetleg genetikai eredetûek. Azt valószínûsítik, hogy az alkalmankénti használat valóban nem sok káros hatással van az emberi szervezetre, ám a rendszeres használatnál tapasztalt lelki károsodásokat mindenképpen figyelembe kell venni, amikor a könnyû drogok legalizálásáról döntenek a törvényhozók.

New Scientist/SzavazÓ

/forrás: szavazo.hu/




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 1
Heti: 8
Havi: 15
Össz.: 14 100

Látogatottság növelés
Oldal: Drogprevenció
ALBERTIRSAI POLGÁRŐR EGYESÜLET (APE) - © 2008 - 2024 - albertirsaipolgarorseg.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »